OBAVEZE PREMA MANASTIRU NA PREVLACI IMAJU I CRKVA I DRŽAVA

TIVAT - Njegovo visokopreosveštenstvo mitropolit crnogorsko-primorski Joanikije izjavio je danas na naučnom skupu "Manastir Svetog arhanđela Mihaila na Prevlaci i Zetska mitropolija", da obaveze prema ovom manastiru i njegovim svetim ostacima, svetinji iz koje je blagoslovom Svetog Save izrasla ova mitropolija, ne pripada samo Crkvi, nego i državi.

Nov 17, 2024 - 16:49
 0
OBAVEZE PREMA MANASTIRU NA PREVLACI IMAJU I CRKVA I DRŽAVA

Mitropolit Joanikije je podsjetio da je ova mitropolija u vrijeme blaženopočivšeg mitropolita Amfilohija bila pokretač arheoloških iskopavanja koja su trajala od 1997. do 2011. godine na prevlačkom svetilištu, gdje je Sveti Sava 1220. godine utvrdio Zetsku episkopiju, a koja je u vrijeme cara Dušana 1346. uzdignuta na stepen Mitropolije.

Iskopavanja su vršena paralelno sa obnovom duhovnog života u manastiru Svetog arhangela Mihaila, koji je više od 550 godina poslije svoga zapustošenja bio bez monaha.

"Obnavljajući monaški, bogoslužbeni život na tom svetom mjestu, obnavljali smo i svijest o njegovom istorijskom značaju, ali i o našoj odgovornosti prema njegovoj svetosti i prebogatom duhovnom i kuluturnom nasljeđu, koje treba sačuvati i uključiti u sadašnji i budući život Crkve i naroda", poručio je vladika Joanikije.

Mitropolit je istakao da obaveza prema ovom manastiru i njegovim svetim ostacima, svetinji iz koje je blagoslovom Svetog Save izrasla Mitropolija crnogorsko-primorska, ne pripada samo Crkvi, nego i državi.

"Posebno njenim institucijama kulture, kao i svim ljudima od pera i znanja, bez ikakvih ograda i ograničenja, koji mogu doprinijeti očuvanju njegovog sakralnog kulturnog bogatstva i unapređenju njegovog života u skladu sa namjerom koju su mu odredili njegovi sveti kitori – da služi Bogu i spasenju ljudskih duša do skončanija svijeta i vijeka", istakao je mitropolit.

On je podsjetio i da je na samom početku bavljenja Prevlakom, Božija milost posjetila ovo sveto mjesto i učinila da promirotoče mošti prevlačkih monaha, koje su otkrivene iza oltara Saborne crkve Svetoga arhangela Mihaila na Prevlaci.

"U ovoj svetinji se kroz njeno stradanje upečatilo Hristovo raspeće koje ima u sebi silu vaskrsenja. Naši arheolozi su nedvosmisleno pokazali da je ona poslije svoga nastanka, od 6. pa do 13. vijeka, u dva navrata stradala i dvaput iz temelja obnavljana. S tim što je njena druga obnova bila u vrijeme Svetoga Save kada je u njoj i uspostavio Eparhiju zetsku", naglasio je mitropolit Joanikije.

Mitropolit je istakao da se pristup obnovi manastira Svetog arhangela Mihaila ni u čemu, suštinski, ne razlikuje od pristupa koji su imali njegovi prvi obnovitelji, on proishodi iz naše svete vjere, iz krstovaskrsne istorije ove svetinje.

"Uvjereni smo da je došlo bolje vrijeme za svestrani dijalog i za još bolje međusobno razumijevanje među svim stranama koje su odgovorne za očuvanje raznovrsnog, slojevitog i neprocjenjivog duhovnog bogatstva Prevlake i za obnovu i novi život manastira Svetoga arhangela Mihaila", kaže mitropolit.

Skup će trajati do 16. novembra, a organizovali su ga Mitropolije crnogorsko-primorska i Institut za istoriju umetnosti Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu.

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow